Znajdź pomysł na siebie – wywiad z Mateuszem Banaszkiewiczem

We wrześniu rozpoczął się cykl spotkań z młodzieżą w szkołach w ramach projektu „Znajdź pomysł na siebie”. Przez jego realizację chcemy pokazać, że młody człowiek może znaleźć w swoim życiu szczęście, zbudować silne i zdrowe relacje oraz aktywnie przeżyć życie ze świadomością swoich pasji i talentów. Jesteśmy przekonani, że może się to dokonać w sposób wolny od przemocy i przestępczości. Łącznie, do końca roku odbędzie się 60 spotkań w szkołach, podczas których będziemy sprawdzać gdzie dziś warto szukać szacunku, miłości i akceptacji – niezbędnych wartości, aby budować silne, zdrowe społeczeństwo i promować wartości rodzinne, które stanowią fundament przeciwdziałania przyczynom przestępczości.

Jednym z naszych ambasadorów jest Mateusz Banaszkiewicz – artysta kabaretowy, członek Kabaretu Młodych Panów, pasjonat książek i biegania. Zadaliśmy mu kilka pytań, które dostarczą nam wiedzy o tym, w jaki sposób nasz ambasador realizuje pomysł na siebie.

1. Czy znalazłeś już pomysł na siebie? Czym on jest i jak realizujesz go w życiu codziennym?

Przede wszystkim jestem mężem i ojcem. To na płaszczyźnie rodzinnej realizuję swoje powołanie. Poza tym wykonuję zawód aktora i na co dzień występuję w Kabarecie Młodych Panów, gdzie również realizuję się zawodowo. Pomysł na samego siebie to przede wszystkim życie w zgodzie ze sobą i z otoczeniem. Życie w harmonii i miłości do każdego człowieka. Wszystko wychodzi i udaje się, kiedy odpowiednio wartościujemy życie.

2. Czy miałeś kiedykolwiek jakieś marzenie, które kiedyś wydawało Ci się nierealne,
a spełniło się w Twoim życiu?

Miałem takie marzenie, które wydawało się nierealne. Chciałem występować na scenie przed widownią. Chciałem tworzyć i współtworzyć świat, który pozwala ludziom odpocząć od często trudnej codzienności, a jednocześnie daje możliwość znalezienia się i doświadczenia różnych rejonów własnej osobowości. Chciałem, aby praca, którą będę kiedyś wykonywał sprawiała mi szczerą frajdę, satysfakcję i zapewni mi i mojej rodzinie utrzymanie. To wielkie szczęście móc robić w życiu to, co się naprawdę lubi.


3. Co lub kto motywuje Cię, byś codziennie realizował swoje pasje i dążył do wyznaczonego celu?
Ludzie, którzy przychodzą na spektakle i tym samym dają wyraz temu, iż to co robię ma sens. Rodzina, która wspiera mnie każdego dnia i na każdym kroku sprawia, że czuję się potrzebny, mam obowiązki, ale i możliwość realizowania swoich pasji.

4. Co zrobić, by młodzi ludzie uwierzyli w swoje możliwości i zainwestowali w rozwój
i pogłębianie swoich pasji i talentów?

Przede wszystkim muszą zobaczyć, że wszystko jest możliwe. Każdy dzień daje każdemu z nas nowe możliwości. Pasja w połączeniu z intensywnym samorozwojem, pracą i rozsądnym rozłożeniem akcentów na to, co dla nas ważne, daje świetne efekty. Nie wolno się zniechęcać i poddawać, a przede wszystkim trzeba odnaleźć w sobie odkrywcę, pobudzić swoją wyobraźnię i spojrzeć za horyzont.

5. Jak uchronić młodych ludzi od niebezpieczeństw, które oferuje świat pod przykrywką szczęścia i spełnienia?

Jeżeli będziemy opierać wszystko to, co robimy i do czego dążymy na najważniejszych wartościach w życiu człowieka, takich jak: miłość, przyjaźń, rodzina, wierność i zaufanie, to w połączeniu z nauką i wiedzą nie wpadniemy w pułapkę zastawioną na nas przez świat, który oferuje nam wszystko już i natychmiast. Będziemy mogli odróżnić, co jest prawdziwym szczęściem i spełnieniem od tego, co tylko je udaje.

Projekt dofinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Więcej szczegółów na:

Facebook | Instagram | Twitter | YouTube